post

Как разказахме играта на мексиканците

Преди мача с Мексико

След триумфалната победа над Аржентина с 2:0 Пеневата чета вече гледа към следващия съперник, който ги чака на осминафиналите. А това е силният отбор на Мексико, излезнал първенец от своята група. Преди мача дивите Ацтеки се надуват и се пъчат, сигурни, че победата им е в кърпа вързана, понеже излизат срещу съперник като България, излязъл с голям късмет от груповата фаза. Дори преварително се притесняват, че вероятно ще се изправят срещу могъщата Германия, която ги елиминира осем години по-рано с късен гол на Лотар Матеус на Мондиала именно на техен терен. Вратарят на Мексико – Хорхе Кампос, известен с прозвището си Папагала, дори разправя наляво и надясно, че са попаднали на лесна „плячка“, понеже Нигерия или Аржентина биха били доста по-трудни съперници от България на терена. И така, моментът настъпва. Пред нашите Лъвове се открива реванш за отпадането на същата фаза на Мондиал’86. В деня на мача, който е 5 юли, армия от 70 000 мексикански запалянковци се изсипва и запълва до краен предел стадион „Джайънтс“ в Ню Йорк, за да вика за своите. А както споделя Христо Стоичков години по-късно, спомняйки си за онези незабравими мигове:

„Най-трудно се играе срещу противник със десетки хиляди привърженици, който освен това те е бил веднъж на същата елиминационна фаза.“ Стартът е даден и само седем минути след започването му на отдалечените трибуни с наши фенове ехти гръмогласното и победоносното „Българи юнаци!“

Това, което кара макар и малкото ни пръвирженици, дошли да подкрепят нашите момчета, да изпаднат в екстаз, е красивият гол на Стоичков, четвърти за него на първенството и един от най-красивите в кариерата му. Той прострелва Хорхе Кампос с левачката неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата. „Perfecto tacticamente” (перфектно тактически), признава дори и мексиканският коментатор. А това е заради Ивайло Йорданов, от когото тръгва атаката, изпратил невероятен пас далече от 60 м. зад отбраната на мексиканците.

Киряков пръст

Около десет минути по-късно сирийският съдия отсъжда изключително спорна дузпа за Мексико заради нарушение на Емил Кременлиев срещу Луис Алвес Саге. Наско Сираков с право протестира, но протестите му срещат като резултат само жълтия картон на Джамал Ал Шарaaиф. Дали реферът е бил подкупен, както се изписа впоследствие от множество американски вестници, или самият Кетцалкоатъл е решил да помогне на своите? Няма как да знаем. Алберто Гарсия Аспе бележи във вратата на Боби Михайлов и изравнява резултата. Малко след това се случва куриозен момент. При опит да избие топката след удар на Емо Костадинов, Марселино Бернал се оплита в мрежата и чупи един от обтегачите. Налага се около десетминутно забавяне на играта заради подмяна на вратата. Малко глътка свеж въздух за всички 22-ма на терена и в същото време смях по трибуните.

Счупена врата на мача с Мексико

След като играта е подновена, до почивката резултатът остава непроменен През второто полувреме двата отбора остават в числено намален състав. Първо Емил Кременлиев е отстранен заради втори жълт картон, след това съдията отново си затваря очите за нарушение в наказателното поле срещу Костадинов, а малко по-късно Луис Гарсия също е официално предупреден за втори път и напуска терена.

Радост след мача с Мексико

Продължения и дузпи

Нови голове не падат и до края на редовното време, както и в продълженията. След 120 минути игра идва времето на вратарите и на футболното кълбо с опърничав характер. Целият български народ е на крака, затаил дъх пред телевизорите си, стискайки палци за нашите, а на стадиона ускорено бият хиляди сърца на привърженици и от двата отбора. Роберто Гарсия Аспе, който е точен от бялата точка в редовното време, бие над вратата, а топката докосва леко напречната греда. След това, обаче, Хорхе Кампос парира удара на Краси Балъков. Но после…най-опитният от нашите момчета на терена, стражът на българските Лъвове – Борислав Михайлов – уверено спасява удара на Марселино Бернал, а Бончо Генчев дава аванс на нашите с точния си удар високо в средата на врата. Боби Михайлов отново заема позиция и с ловък скок лови удара на Хорхе Родригес, а коментаторът на мача по БНТ Борис Касабов възкликва с останалия завинаги в историята израз: „Този фантастичен, този невероятен Боби Михайлов поставя мексиканците за втори пореден път на колене!“

Радостта на народа САЩ 94

След това Даниел Боримиров е точен за нас, но и Суарес вкарва за Ацтеките. В крайна сметка целият залог бива поставен на точката за 11-метров наказателен удар пред Данчо Лечков. Вкара ли – бием. Настана време за Рай или Голгота. От всяка точка на света България цяла само него гледа. Само той си знае какво му е, но привидно нищо не трепва у него. Нашият сливенски полузащитник е сложил изражението си “stoneface”, отдалечава се хладнокръвно на няколко крачки, удар и оплита топката в горния ляв ъгъл на мексиканската врата. Победа! Наистина това е победа! Разплатата е осъществена! Мексиканците са налягали по тревата, невярващи в поражението си, а Камата утешава посърналия Хорхе Кампос. Всички излизаме от домовете си да празнуваме до ранни зори това славно постижение. Приказката продължава! Ред е на Германия!

Автор: Димитър Вълков